226SML035M
DigiKey Part Number
1572-1391-2-ND - Tape & Reel (TR)
1572-1391-1-ND - Cut Tape (CT)
1572-1391-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226SML035M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10.55Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
59 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
88.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.55Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C