185102K400RAA-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
TDK
TDK
1000 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
185102K400RAA-F
DigiKey Part Number
185102K400RAA-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185102K400RAA-F
Description
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
185102K400RAA-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V