184474J63RBB-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5 403
Datasheet
Similar
Direct
TDK
Upgrade
TDK
0.47 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
184474J63RBB-F
DigiKey Part Number
184474J63RBB-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
184474J63RBB-F
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
184474J63RBB-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
63V