184393J250RBB-F is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
0.039 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
184393J250RBB-F
DigiKey Part Number
184393J250RBB-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
184393J250RBB-F
Description
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
184393J250RBB-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V