168223J250C-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
0.022 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
168223J250C-F
DigiKey Part Number
168223J250C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168223J250C-F
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
168223J250C-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V