168104J50A-F
DigiKey Part Number
338-3261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168104J50A-F
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
168104J50A-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
30V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
50V