168104J100H-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 951
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 255
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
Direct
TDK
In Stock: 83
In Stock: 307
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
168104J100H-F
DigiKey Part Number
338-3522-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168104J100H-F
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
168104J100H-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
100V