167334J100C-F
DigiKey Part Number
167334J100C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
167334J100C-F
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
167334J100C-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
100V