167333J250B-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
TDK
0.033 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
167333J250B-F
DigiKey Part Number
167333J250B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
167333J250B-F
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
167333J250B-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V