167105K63C-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 990
Upgrade
Similar
In Stock: 360
Similar
TDK
TDK
In Stock: 377
1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
167105K63C-F
DigiKey Part Number
167105K63C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
167105K63C-F
Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
167105K63C-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
63V