160473K630G-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 327
Datasheet
Similar
In Stock: 0
0.047 µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
160473K630G-F
DigiKey Part Number
160473K630G-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160473K630G-F
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
160473K630G-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V