160472K630C-F
DigiKey Part Number
160472K630C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160472K630C-F
Description
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
160472K630C-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V