160334K250G-F
DigiKey Part Number
160334K250G-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160334K250G-F
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
160334K250G-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V