160223K400C-F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 338-3922-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 160223K400C-F |
Description | CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.022 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 160223K400C-F Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm) |
Tolerance ±10% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 200V | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Voltage Rating - DC 400V | Applications General Purpose |