107CKE160M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 3 470
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 318
KEMET
Nichicon
Nichicon
In Stock: 382
Parametric Equivalent
In Stock: 513
100 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2.487Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
107CKE160M
DigiKey Part Number
107CKE160M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107CKE160M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
470 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.487Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C