W6280-6SG-P-528
DigiKey Part Number
468-W6280-6SG-P-528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W6280-6SG-P-528
Description
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Color
Black
Mfr
Ingress Protection
IP66/IP67/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Packaging
Bulk
Shielding
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Connector Type
Voltage Rating
300VAC/DC
Number of Positions
6
Cable Opening
0.260" ~ 0.280" (6.60mm ~ 7.11mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C