5180-4PG-518 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Datasheet
4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
5180-4PG-518
DigiKey Part Number
SC3337-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5180-4PG-518
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Weathertight
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.180" ~ 0.200" (4.57mm ~ 5.08mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C