5180-3PG-318
DigiKey Part Number
SC2944-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5180-3PG-318
Description
CONN RCPT MALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Weathertight
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.180" ~ 0.200" (4.57mm ~ 5.08mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C