DOC050F-010.0M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Connor Winfield
In Stock: 193
Datasheet
10 MHz OCXO LVCMOS Oscillator 3.3V 6-SMD, No Lead
DOC050F-010.0M
DigiKey Part Number
CW690-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DOC050F-010.0M
Description
XTAL OSC OCXO 10.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output
LVCMOS
Mfr
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±50ppb
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
6-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.555" L x 0.358" W (14.10mm x 9.10mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.307" (7.80mm)