TV15C5V0JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
KYOCERA AVX
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
9.2V Clamp 163.04A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV15C5V0JB-G
DigiKey Part Number
TV15C5V0JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV15C5V0JB-G
Description
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV15C5V0JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
163.04A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
6.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
9.2V