TV04A150JB-G
DigiKey Part Number
641-1465-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1465-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1465-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV04A150JB-G
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 16.39A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TV04A150JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.39A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V