1.5KE6.8CA-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 1 311
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 1 737
Datasheet
10.5V Clamp 142.86A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE6.8CA-G
DigiKey Part Number
1.5KE6.8CA-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE6.8CA-G
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE6.8CA-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
142.86A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Voltage - Breakdown (Min)
6.46V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V