CSAB1265A-1R0M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1265A-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1265A-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1265A-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1265A-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 31A 2.1 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 31 A 2.1mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSAB1265A-1R0M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.1mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Low DCR, Low Loss
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1265
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.504" L x 0.543" W (12.80mm x 13.80mm)
Current - Saturation (Isat)
42A
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)