800-18-39B-BL-0006F-1
DigiKey Part Number
1175-800-18-39B-BL-0006F-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-18-39B-BL-0006F-1
Description
CORD 18AWG 5-15P - 320-C5 6' BLK
Detailed Description
6.00' (1.83m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C5 SVT
Length
6.00' (1.83m)
Color
Black
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
IEC 320-C5
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
105°C
Cord Type
SVT
Base Product Number
Wire Gauge
18 AWG