800-14-12D-RE-0002F-1
DigiKey Part Number
1175-800-14-12D-RE-0002F-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-14-12D-RE-0002F-1
Description
CORD 14AWG IEC320C14 - 320C13 2'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.00' (609.6mm) Power Cord Red IEC 320-C14 To IEC 320-C13 SJT
Category
Wire Gauge
14 AWG
Manufacturer
CNC Tech
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Length
2.00' (609.6mm)
Part Status
Active
Color
Red
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating
250V
1st Connector
IEC 320-C14
Current Rating (Amps)
15A
2nd Connector
IEC 320-C13
Operating Temperature
105°C