3266-18-1-0500-004-1-TS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha Wire
In Stock: 0
Datasheet
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" Red 300V 500.0' (152.4m)
3266-18-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN462R-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3266-18-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG RED
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 125°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 3266
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
7026 RD005Alpha Wire07026RD005-ND798,06000 złSimilar
Available To Order
Check Lead Time
Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG BLK
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE
HOOK-UP STRND 18AWG BRN 500'
In-Stock: 8
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
Unit Price:
HOOK-UP STRND 18AWG 300V RED 50'
Unit Price:
HOOK-UP STRND 18AWG 300V RED 25'