3266-18-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN461Y-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3266-18-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 300V YEL 25'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" Yellow 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 125°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 3266
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 0
Unit Price:
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 18AWG 300V RED 25'
In-Stock: 0
Unit Price:
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BRN 25'
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW
HOOK-UP STRND 18AWG YEL 100'
HOOK-UP STRND 18AWG 300V YEL 50'