3132-20-1-2000-007-1-TD
DigiKey Part Number
1175-3132-20-1-2000-007-1-TD-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3132-20-1-2000-007-1-TD
Description
HOOK-UP SOLID 20AWG GRN 100'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire Solid Green 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.063" (1.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Conductor Strand
Solid
Additional Resources
In-Stock: 3
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP SOLID 20AWG BLK 100'
In-Stock: 15
HOOK-UP SOLID 20AWG WHT 100'
In-Stock: 14
HOOK-UP SOLID 20AWG RED 100'
In-Stock: 16
Alternate Length
HOOK-UP SOLID 20AWG GREEN
In-Stock: 8000
HOOK-UP SOLID 20AWG 300V GRN 5'
In-Stock: 20
HOOK-UP SOLID 20AWG 300V GRN 25'
In-Stock: 4
HOOK-UP SOLID 20AWG 300V GRN 10'
In-Stock: 10
HOOK-UP SOLID 20AWG 300V GRN 50'