300-30-14-GR-0250F
DigiKey Part Number
CN212GR-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
300-30-14-GR-0250F
Description
CBL RIBN 14COND 0.025 GRAY 1'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 14 Conductors 0.025" (0.64mm) Flat Cable 1.00' (304.80mm)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.026" (0.66mm)
Packaging
Bulk
Ribbon Width
0.350" (8.89mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
150 V
Number of Conductors
14
Operating Temperature
105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2678
Length
1.00' (304.80mm)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
30 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 38 AWG