1569-20-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN544G-500-ND
1175-1569-20-1-0500-007-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-20-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Green 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Conductor Strand
21/0.0071"
Additional Resources
In-Stock: 4 000 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 500'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 20AWG WHT 500'
In-Stock: 34
HOOK-UP STRND 20AWG YEL 500'
In-Stock: 16
HOOK-UP STRND 20AWG RED 500'
In-Stock: 18
HOOK-UP STRND 20AWG BLU 500'
In-Stock: 6
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG 300V GRN 50'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 20AWG GRN 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 20AWG 300V GRN 25'