1430-24-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN482R-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-24-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100'
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 11/0.0063" Red 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.055" (1.40mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
11/0.0063"
Ratings
UL Style 1430
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG BLK 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 24AWG WHT 100'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 24AWG YEL 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 24AWG BLU 100'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 24AWG BRN 100'
In-Stock: 9
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG 300V RED 25'
In-Stock: 14
HOOK-UP STRND 24AWG 300V RED 50'