1430-16-1-0500-006-1-TS
DigiKey Part Number
CN637N-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-16-1-0500-006-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BRN 25'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Brown 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 1430
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 9
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 18
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 25'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 29
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 100'
In-Stock: 17
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN
In-Stock: 3900
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BRN 50'