11047-16-1-0500-005-1-TS
DigiKey Part Number
1175-11047-16-1-0500-005-1-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11047-16-1-0500-005-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Blue 600V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.114" (2.89mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C