10368-28-1-0500-005-1-TS
DigiKey Part Number
CN393L-500-ND
1175-10368-28-1-0500-005-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10368-28-1-0500-005-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 28AWG BLUE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 AWG Hook-Up Wire 7/0.0047" Blue 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.036" (0.91mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
7/0.0047"
Ratings
UL Style 10368
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4 490 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 28AWG BLK 500'
In-Stock: 46
HOOK-UP STRND 28AWG WHT 500'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 28AWG YEL 500'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 28AWG RED 500'
In-Stock: 26
HOOK-UP STRND 28AWG BROWN
In-Stock: 1981
Alternate Length
HOOK-UP STRND 28AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 28AWG 300V BLU 25'