10064-28-1-0500-005-1-TS
DigiKey Part Number
1175-10064-28-1-0500-005-1-TS-ND
1175-10064-28-1-0500-005-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10064-28-1-0500-005-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 28AWG 30V BLU FEET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 AWG Hook-Up Wire 7/0.0047" Blue 30V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.023" (0.58mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.004" (0.09mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
30V
Cable Type
Operating Temperature
105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
7/0.0047"
Ratings
UL Style 10064
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 235 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Spool
Alternate Color
HOOK-UP STRND 28AWG 30V BLK FEET
In-Stock: 418
HOOK-UP STRND 28AWG 30V WHT FEET
In-Stock: 6467
HOOK-UP STRND 28AWG 30V RED FEET
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 28AWG 30V YEL FEET