STV4.35LF520Q
DigiKey Part Number
2449-STV4.35LF520Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STV4.35LF520Q
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Through Hole, Right Angle
Category
Actuator Length, Right Angle
4.35mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Outline
8.20mm x 5.80mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
520gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 48VDC
Actuator Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.45mm