RN123TDWCR12
DigiKey Part Number
2449-RN123TDWCR12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN123TDWCR12
Description
SWITCH ROCKER SPST 20A 250VAC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 20A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Red
Mfr
Actuator Marking
O -
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Bag
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection
IP40
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.10mm x 11.10mm
Switch Function
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
Approval Agency
cURus
Voltage Rating - AC
125 V