RD10AB6CGR is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD10AB6CGR is not available
RD10AB6CGR
DigiKey Part Number
2449-RD10AB6CGRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10AB6CGR
Description
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.15A 50V
Detailed Description
Dip Switch BCD Complement 6 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
Height Above Board
0.555" (14.10mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Circuit
BCD Complement
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length
0.394" (10.00mm)