J116F11AW24VDCS1.5
DigiKey Part Number
2449-J116F11AW24VDCS1.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J116F11AW24VDCS1.5
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J116F11AW24VDCS1.5 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
50 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
13850VA
Coil Resistance
384 Ohms
Coil Current
62.5 mA