J115F31CL12VDCS.9
DigiKey Part Number
2449-J115F31CL12VDCS.9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F31CL12VDCS.9
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
J115F31CL12VDCS.9 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
11080VA, 4400W
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms