J115F2E1AS48DSX.9FC
J115F2E1AS48DSX.9FC
J115F2E1AS48DSX.9FC
J115F2E1AS48DSX.9FC
DigiKey Part Number
2449-J115F2E1AS48DSX.9FC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F2E1AS48DSX.9FC
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST N.O. 30A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Socketable
EDA/CAD Models
J115F2E1AS48DSX.9FC Models
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
36 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
7200VA, 840W
Relay Type
Coil Current
18.8 mA
Coil Resistance
2.56 kOhms