J115F21C110VDCS.9
DigiKey Part Number
2449-J115F21C110VDCS.9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F21C110VDCS.9
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J115F21C110VDCS.9 Models
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Must Release Voltage
11 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
9600VA, 1120W
Relay Type
Coil Current
8.2 mA
Coil Resistance
13.445 kOhms