J115F1E1CS12DSX.9FC
J115F1E1CS12DSX.9FC
J115F1E1CS12DSX.9FC
DigiKey Part Number
2449-J115F1E1CS12DSX.9FC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F1E1CS12DSX.9FC
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 12VDC
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J115F1E1CS12DSX.9FC Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
7200VA, 840W
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms