J115F1E1CS12DSH.6FZ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for J115F1E1CS12DSH.6FZ is not available
J115F1E1CS12DSH.6FZ
DigiKey Part Number
2449-J115F1E1CS12DSH.6FZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F1E1CS12DSH.6FZ
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 12VDC
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
J115F1E1CS12DSH.6FZ Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
7200VA, 840W
Relay Type
Coil Current
50 mA
Coil Resistance
240 Ohms