J115F1E1AS110DSX.6FZ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for J115F1E1AS110DSX.6FZ is not available
J115F1E1AS110DSX.6FZ
DigiKey Part Number
2449-J115F1E1AS110DSX.6FZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F1E1AS110DSX.6FZ
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST N.O. 30A
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 110VDC Coil Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
J115F1E1AS110DSX.6FZ Models
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Must Release Voltage
11 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
7200VA, 840W
Relay Type
Coil Current
5.5 mA
Coil Resistance
20.167 kOhms