J115F11C110VDCS.6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VDC Coil Through Hole
J115F11C110VDCS.6
DigiKey Part Number
2449-J115F11C110VDCS.6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F11C110VDCS.6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
J115F11C110VDCS.6 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
11 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
9600VA, 1120W
Relay Type
Coil Current
5.5 mA
Coil Resistance
20.167 kOhms