J115F11A12VDCS.6U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for J115F11A12VDCS.6U is not available
J115F11A12VDCS.6U
DigiKey Part Number
2449-J115F11A12VDCS.6U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F11A12VDCS.6U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST N.O. 40A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J115F11A12VDCS.6U Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
9600VA, 1120W
Relay Type
Coil Current
50 mA
Coil Resistance
240 Ohms