IN6BNRG12W
DigiKey Part Number
2449-IN6BNRG12W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN6BNRG12W
Description
LED PNL IND RED/GREEN 6MM 150MM
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Red Diffused 145° 12V Green, 12V Red 30mA Green, 25mA Red Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Category
Current
30mA Green, 25mA Red
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.00mm)
Lens Size
3.00mm Dia
Millicandela Rating
170mcd Green, 120mcd Red
Lamp Color
Green, Red
Wavelength - Peak
516nm Green, 635nm Red
Lens Color
Green, Red
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Voltage
12V Green, 12V Red