IN6BNR24W is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
LED Panel Indicator Red Diffused 145° 24V 25mA Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
IN6 Series 6 mm Indicators from CIT Relay & Switch PIO | DigiKey
IN6BNR24W
DigiKey Part Number
2449-IN6BNR24W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN6BNR24W
Description
LED PNL IND RED 6MM 150MM WIRE
Detailed Description
Category
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.00mm)
Lens Size
3.00mm Dia
Millicandela Rating
120mcd
Lamp Color
Red
Wavelength - Peak
635nm
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Voltage
24V