DH251NBUB12
DigiKey Part Number
2449-DH251NBUB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DH251NBUB12
Description
SWITCH PB SPST-NO/NC 2A 125V
Color - Actuator/Cap
Blue
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
24 V